A verseny témája idén „A sorsvonás tárgyában” című Kölcsey-felszólalás volt, ahol a politikus Kölcsey arról igyekszik meggyőzni követtársait, hogy bűnös felelőtlenség a haza védelmét erőszakkal fegyverbe kényszerített és ott tartott, erkölcsileg erre föl nem készített emberekre bízni.
Versenyünket 2025. január közepén hirdettük meg. A versenyfelhívás 1467 email címre került megküldésre a Kárpát-medence minden magyar nyelven oktató középiskolájába.
A több mint harminc jelentkező online beküldött elődöntős szónoklatát Nyíri Péter irodalomtörténész, muzeológus, a Széphalmi Magyar Nyelv Múzeum igazgatója, az Anyanyelvápolók Szövetségének elnöke, Molnár Sándor történelem tanár, a vajai Vay Ádám Múzeum igazgatója, és Kasztovszky László a Kölcsey Társaság korábbi titkára, számos tehetséggondozó irodalmi-történelmi program kitalálója és lebonyolítója, nyugalmazott középiskolai magyar nyelv- és irodalomtanár pontozta. Az elődöntőben elért pontszámok alapján 11 szónoklat jutott a döntőbe.
A versenyt megelőző este a vacsorát követően Turek Miklós Versszínháza kápráztatta el a távolról érkezőket a Petőfi Sándor verseiből összeállított „Szőlőszem” című produkciójával.
A döntőn résztvevő 10 diák (1 fő betegség miatt nem tudott részt venni) között köszönthettünk több, a korábbi években is már részt vevő versenyzőt, de örömteli, hogy új régiókból is érkeztek fiatal szónokok, akik Kolozsvár, Érmihályfalva, Szeged, Szabadka, Vác, Nyíregyháza, Fehérgyarmat és Szentlőrinc városának középiskoláiban tanulnak.
Gergelyné Dr. Szűcs Ágnes köszöntője és „versenytörténeti” visszatekintője után Katona Miklós, a házigazda a Piarista Kilátó Központ nevében köszöntötte a megjelenteket. Molnár Karolina - aki egyben a zsűri társelnöke is volt - a Belügyminisztérium Stratégiai ügyekért felelős helyettes államtitkára Dr. Rétvári Bencének, a verseny fővédnökének képviseletében méltatta a 9. évadába lépett rendezvénysorozatot. Néhány bíztató mondatot és hasznos tanácsot követően Prof. Dr. Jánosi Zoltán irodalomtörténész, a Kölcsey Társaság korábbi elnöke, a Nyíregyházi Egyetem nyugalmazott rektora, mint a zsűri elnöke nyitotta meg a versenyt.
A zsűri további tagjai voltak: Dr. Polonkai Mária, a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács elnöke, a Matehetsz alelnöke; Turek Miklós színművész, a Versszínház alapítója; Fehér Csaba történész; valamint Fáy Péter Kölcsey-leszármazott, a Kölcsey Társaság tagja.
Az első fordulóban az elődöntős szónoklatukat (A sorsvonás tárgyában) adták elő a diákok. A rövid szünet után a zsűri a - szervezők által felajánlott - 3 témából azt a sajtócikket választotta, amely arról szól, hogy: A mesterséges intelligencia új képessége pusztíthatja el az emberi fajt?
3 perces időeltolással ismerték meg a versenyzők a témát, amelyre 15 perc felkészülési időt kaptak. Legtöbbjük a rendelkezésükre álló 3 percet ügyesen kihasználva fejtette ki a témához kapcsolódó álláspontját.
A verseny végeredménye a következő:
1. Szkocsovszki Dávid, a szabadkai Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnáziumból, aki egyben „Délvidék Legjobb Szónoka”. Felkészítő tanára: Rózsa Anita.
2. Daróczi Bíborka, a Kolozsvári Református Kollégiumból, aki egyben „Erdély Legjobb Szónoka”. Felkészítő tanára: Halmágyi Katalin.
3. Babidorics Eszter, a Nyíregyházi Kölcsey Ferenc Gimnáziumból, aki egyben az „Anyaország Legjobb Szónoka”. Felkészítő tanára: dr. Buczkóné Rangoni Claudia.
Különdíjban részesült Cserepes Fanni Petra a Kisvárdai SZC Fehérgyarmati Móricz Zsigmond Szakképző Iskola diákja. Felkészítő tanára: Tapasztó Kata.
Minden döntőbe bejutott versenyző és felkészítő tanára 5-5.000 forintos vásárlási utalványt kapott, mint ahogy a különdíjban részesülők is. A verseny 3. helyezettje ezeken túlmenően 30.000 forintos, 2. helyezettje 40.000 forintos, 1 helyezettje pedig 50.000 forintos vásárlási utalvánnyal lett gazdagabb.
A program zárásaként a jelenlévők közösen énekelték el nemzeti imánkat, a Himnuszt.
Köszönjük a Nemzeti Tehetség Program keretében meghirdetett nyertes pályázatunk finanszírozását, a Piarista Kilátó Központ vendégszeretetét, a Kölcsey Társaság és a Dian Méhészet támogatását, amelyek nélkül színvonalas rendezvényünk nem valósulhatott volna meg.
Rendezvényünkről az M1 Televízió is beszámolt.
Gergely Zsolt
szervező